Projekt lavičky, škola v prírode, osada v Žehre a nemocnica v Krompachoch

Drahí priatelia,

chcel by som sa poďakovať za všetko, čo zbor Viera, priatelia, Viva Network s Ursy, ale aj zbor Adventistov siedmeho dňa v Rakúsku, ľudia v Jelke z nášho zboru, deti, ktoré plnili peračníky, ženy, čo balili veci pre deti do školy v prírode, proste za všetko patrí vďaka mnohým a Bohu, ktorý to všetko v nás vypôsobil.

My sme žali radosť mnohých detí v škole, kde sme doniesli deťom veci do škol

y v prírode. Pani riaditeľka, celý učiteľský team bol dojatý a dotknutý týmito darmi pre deti. Úprimne povedané aj my, čo sme boli pritom, Peťo a Marika s deťmi, ktoré museli ráno vstávať o tretej hodine, boli s nami a aj to bolo na svedectvo, že Rómovia Rómom môžu slúžiť. Po rozdávaní v telocvični nás pozvala pani riaditeľka do riaditeľne a netajila dojatie. Pri káve sme mohli hovoriť svedectvá o Božích veciach v našich životoch. Celé sme to mohli ukončiť modlitbou a žehnaním pre učiteľov, rodičov a deti, otvorili sa dvere k vzájomnej láske a prijatí.

Z vďačnosti nás pozvali na obed Vierka, rómska asistentka aj s manželom, kde nám hovorili o škole, osade, ľuďoch. Pozvali nás do svojho domu, kedykoľvek budeme v Žehre.

Poobede sme s pani riaditeľkou a s Vierkou navštívili nemocnicu v Krompachoch, kde ma pozvala pani primárka z pôrodníckeho a gynekologického oddelenia. Bol som tam dve hodiny. Dve hodiny, ale v takej spoločnosti, kde ľuďom záleží na tom, aby prišla zmena a sami chcú pre to niečo urobiť. Je to čas, ktorý prináša vždy dobré ovocie. Pozrel som do problémov, o ktorých málokto vie.

Ženy, rómky, ktoré rodia v nemocnici, pochádzajú z rôznych osád, prichádzajú bez oblečenia pre seba a oblečenia pre dieťa, ktoré porodia. Nehovoriac o hygiene. Takže nemocnica im musí poskytnúť nočnú košeľu, župan, vložky a hygienu. Za mesiac sa narodí 130-140 rómskych detí. Niektoré ženy utekajú z pôrodnice a nechajú dieťa v nemocnici, nakoľko im nemajú čo dať obliecť, prídu až o niekoľko dní, keď už nemocnica poskytne oblečenie. Všetky tieto veci stoja nemocnicu nemalé náklady. Motiváciou by pre ne mohli byť detské balíčky, kde by mali tie základné výbavy pre svoje novorodeniatka. Je to veľká výzva pre nás. Zuzka prišla s myšlienkou, že by sme mohli pre deti urobiť divadlo s tématikou pôrodnice – ako sa chovať a čo všetko treba do nemocnice. Hravou formou začať pôsobiť už medzi deťmi, aby sa to do nich odmalička dostalo. Bol to náročný čas, ale bol som aj doj

atý tým, že aj iným to leží na srdci urobiť viac pre Rómov. Taktiež sme ukončili stretnutie svedectvami a modlitou. Keď sme vyšli von, tak pani riaditeľka školy ma objala a ďakovala, že som si našiel čas vypočuť pani primárku a navrhla mi, aby sme si potykali. Cesta je Ježiš ku všetkým, ktorí sú smädní po pravde. Evanjelizácia v škole v nemocnici, na úradoch je tak dôležitá ako aj medzi samotnými Rómami. Bez školy, nemocnice, úradov nie je možné, aby Rómovia vyšli z bludiska, v ktorom roky žijú. Ježiš nám je daný bez rozdielu. Som dojatý z týchto ľudí, ktorí robia takú namáhavú prácu, za ktorú častokrát dostanú aj nadávky, ale oni sú ako ten Samaritán, ktorý pomohol človeku, ktorý bol nevládny a dobitý.

…s láskou a s vďakou Oto a tí, ktorí skryte robia dobré veci

Reklamy

Posted on 18. mája 2017, in Každodenné novinky. Bookmark the permalink. Pridaj komentár.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: