Projekt Lavičky a detské kresby v Žehre a v okolí

Drahí moji,

pred mesiacom sme začali projekt Lavičky v Žehre s podporou nadácie Pontis – nadačný fond Accenture. Spolu s Peťom Lukovičom, ktorý mi pri tom verne pomáha a dohliada na lavičky, bez ktorého pomoci by som asi ťažko mohol robiť to, čo robím.

Projekt Lavičky otvára nový rozmer evanjelizácie, otvára dvere tam, kde by sme inak nemohli. Veľmi rýchlo sa šíria tieto správy po okolí, čo robíme a mnohí nás pozývajú, aby sme počuli o ich potrebách, problémoch, starostiach. V piatok 28.4.2017 sme o tom hovorili spolu aj s bývalým splnomocnencom vlády Petrom Pollákom, ktorý potvrdil to, čo som sám mohol počuť a dokonca aj vidieť. Pri stretnutí bol aj Miško Kevický, ktorému ďakujem, že si našiel čas a má srdce pre prácu v Jelke. Dnes, keď sme mali Bohoslužby v Jelke, sme o Žehre veľa hovorili aj sa modlili a výzvy, ktoré sú pre nás, aj keď nás je málo, prijímame ako Božiu vôľu. Chceme sústrediť naše sily aj modlitby na toto miesto, kde je toľko biedy a chudoby, akoby sme išli do sveta, v ktorom sa zastavil čas, budúcnosť nie je a prítomnosť nemá konca, iba trápenie a strádanie. Bol som niekoľkokrát v osade medzi deťmi a dospelým, niektorí ma pozvali k nim do chatrčí, kde v jednej miestnosti majú všetko – jedna posteľ, bez podlahy, zem, kde je staré lino, tam, kde ich žije viac, tak spia na zemi. Je to bolestný a žalostný pohľad, Božie stvorenia – ľudia, ako my, deti ako naše…Sú tam ako stratené ovce bez pastiera. Keď som k nim prišiel prvýkrát, keď som ich chcel pohladiť, tak hneď odskočili, akoby sa ma báli. Na druhý deň, keď som prišiel, tak sa už zbiehali a teraz pri poslednej návšteve som s nimi robil s hlinou, tak sa tešili, že som prišiel. Dotyky opätovali a radostné tváre, v očiach iskra života. Fascinuje ma, keď vidím v akej biede žijú a vedia sa radovať z čohokoľvek malého. Je to výzva, ktorá vchádza hlboko do môjho srdca a myslím aj Peťo má podobné pocity.

Som vďačný každému jednému bratovi aj sestrám, ktoré ochotne prispeli na toto dielo. Taktiež aj šatstvo a veci pre deti aj dospelých. Taktiež aj celému zboru a vedeniu, že nás podporuje v tejto náročnej práci. Po príchode domov mi trvá aj niekoľko dní, kým sa dám do normálu a musím veľa síl dať na to, aby som nastúpil do kolobehu práce a rodiny. Prosím, myslite na nás v modlitbách aj v tomto, že to je naozaj duchovný zápas, ktorý vedieme. Taktiež aj za Peťovu rodinu, ktorí sú so mnou už 5 rokov, práve dnes je tomu 5 rokov čo sa udial s Peťkom, ich synom zázrak uzdravenia, ktorý ich privinul k Bohu povrazom dokonalej lásky a vďaky. Je pred nami veľa práce a na to potrebujem pomoc mnohých.

Pred rokom, keď som strávil v Žehre 3 dni, tak na jednej Bohoslužbe som sa modlili za všetkých tých, ktorí mali dlhy, aby im Boh pomohol sa ich zbaviť. Teraz, keď som už bol v utorok na odchode, tak prišla za mnou jedna žena a povedal mi svedectvo o tom, ako jej deň po tom, ako som sa za ňu modlil, prišla jedna sestra, ktorá bola v Anglicku a vyplatila jej dlh, ktorý ju tak ťažil. Dnes nemá dlhy, ale žije v chudobe. Ukázala mi jednu izbu, kde neboli ani dvere, strop na jednej strane padnutý, bez podlahy…no ťažko sa na to pozerá, takých je tam veľa.

Napriek chudobe, biede, ktorá tam je, verím, že Boh ich môže vyviesť a dať im lepšiu vyhliadku na zajtrajšok. Verím tomu, že viesť ich k postoju pracovať je jedna z dôležitých ciest pre nich. Naučiť ich robiť a dať im prácu. Deti zase viesť k tomu, aby viac premýšľali  o svojej budúcnosti. V Žehre nemajú deti žiadne ihrisko pre deti. My sme pri lavičkách doobeda urobili pre ne pieskovisko a nabudúce by sme im chceli postaviť do neho šmykľavku, ktorú Peťo s Marikou darovali. Krok za krokom…Potreby sú stále pre deti, dospelých, keď sa nájdu ľudia, ktorí chcú darovať veci pre deti i dospelých, budeme vďační za všetko, či sú to potreby do školy, lopty, bicykle, taniere, poháre, obrusy, uteráky…no proste veci každodenného života, taktiež aj finančnú podporu na účet OZ Otcov dom, keby niekto chcel Peťovej rodine pomôcť, budeme vďační, nakoľko všetok čas strávený je z dobročinnosti. Je tu niekoľko fotiek zo Žehry, ktoré aspoň trochu približujú život a dianie.

S láskou a s vďakou za všetko s požehnaním Oto za celý team z Jelky

Posted on 11. mája 2017, in Každodenné novinky. Bookmark the permalink. Pridaj komentár.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: