Boh Jehova Jireh – Ten, ktorý zaopatruje

Boh – Jehova Jireh, Ten, ktorý zaopatruje. Boh, ktorý sa nemení, včera, dnes a naveky. Uvedomujem si to dnes omnoho viac ako inokedy, keď vidím potreby mnohých rodín, ktoré mám okolo seba. Myslím na bezdomovcov, ktorých je omnoho viac, ako si len môžeme myslieť. Iba v Jelke ich je okolo 12, ktorých poznám priamo alebo nepriamo. U nás v zbore sú dve ženy, ktoré tiež nemajú domov. Bývajú u svojich príbuzných, čo nie je vždy najľahšie žitie. Uvedomujem si aj to, že do zboru prichádzajú ženy, ktoré plačú nad svojou situáciou a nevedia, ako ďalej. Muži, ktorí sa nestarajú o rodiny a nechajú peniaze v alkohole a potom ešte v opitosti robia zle deťom i žene, ale aj okoliu. Počúvam prosby žien, ktoré nevedia, ako ďalej, nemajú drevo na zimu, muž všetko, čo má hodnotu ukradne a predá z domu. Keď sa pýtam, či môžem prísť k nim na návštevu, vopred sa ospravedlňujú, že nemajú to alebo to, aby som nebol prekvapený.

Kladiem si pritom otázku, kde sú naše oči, keď nevidíme to, čo vidí Boh? Je bieda okolo nás a veľká. Naše oči vidia často iba s výčitkou, veď oni pijú, fajčia, nevedia s peniazmi narábať, nevážia si atď. Veď sú to Rómovia… V  tomto všetkom trápení a často krát beznádejí vchádza Ten, ktorý naozaj miluje bez podmienok, ozajstné Knieža Pán Ježiš.

Jeden z úžasných prostriedkov, ako osloviť mnohých ľudí, sú balíčky pre deti. A ja verím, že  človek, ktorý s touto myšlienkou prišiel, bol veľmi blízky k Božiemu srdcu. Vždy ma to teší, keď vidím, ako sa deti alebo aj dospelí tešia z darčekov. Teší ma, keď plač a trápenie sa stráca v radosti, že predsa je tu Niekto, kto na mňa myslí a nezabúda. V zbore Prameň si často spievame pieseň, že do tvojich starostí, smútkov a úzkosti vchádza Ten, kto má ťa rád a z bied ťa vyprostí… Mnohí už vedia, že je Pán aj pre nich, nielen pre lepších ako sú oni.

Keď sme išli spolu s Peťom do Nesvad pre balíčky pre deti a tam nám oznámili, že dostaneme polovičku balíčkov, prišlo mi to ľúto. Neboli sme však sklamaní, cestou späť do Jelky sme sa s Peťom modlili a dali sme to Bohu, veď On vie, že na zozname, na ktorý sme napísali mená detí, je  ich viac ako dvesto. Dostali sme sto balíčkov, za ktoré sme boli vďační Bohu. V piatok o dva dni mi zavolali z Nesvad a spýtali sa, koľko by som potreboval balíčkov, že mi môžu dať ešte 60 kusov. Hneď som tam teda z Bratislavy išiel. Na moje prekvapenie dostal som osemdesiat balíčkov. Celou cestou som ďakoval Bohu, že On je ten, ktorý zaopatruje, On sa nemení… Napriek tým osemdesiatim balíčkov nám však stále chýbali  pre ďalšie deti, ktorým by sme nemohli dať. V stredu, keď sme večer s Peťom lepili mená na balíčky mi zavolali veriaci z Bernolákova, ktorí chodia k adventistom, či  nechceme 60balíčkov pre deti. Donesú ich do Bratislavy, aby som si pre ne išiel na druhý týždeň.

Chvála Bohu, že pozná a vidí každé dieťa. A tak včera bol ten deň, keď som išiel pre balíčky. Naložil som ich do auta z druhého auta a potom šofér prišiel ku mne a podal mi 100 eur, ktoré posielajú veriaci z Rakúska pre rodiny, ktoré sú v núdzi, aby sa im kúpili potraviny na Vianoce. Bolo mi do plaču nad tým, aký je Boh dobrý a myslí na tých, ktorých vidím aj ja vo svojom okolí.

Boh sa nezmenil, je stále Ten dobrý, láskavý, ľútostivý, verný…

 S láskou Oto Šipoš

Reklamy

Posted on 20. decembra 2012, in Udalosti. Bookmark the permalink. 2 komentáre.

 1. To je sice fajn davat balicky, jedlo, peniaze, plnit ich potreby atd. Ved pokial budu dostavat, jasne ze sa vas budu drzat! Ale co druha strana?? Co s nimi robite dalej? Povedali ste im aku cenu ma nasledovat Krista?? Ucite ich AKO zit? Ucite ich AKO zaobchadzat s peniazmi? S vasimi darmi? Ucite ich VAZIT si pracu? Ucite ich VAZIT si peniaze? Ucite ich AKO sa starat o hygienu? Ucite ich AKO sa starat a co ucit vlastne deti? Ucite ich nasledovat Krista? Hovorite im PRAVE evanjelium? ..atd. Zaroven, pytam sa, ci moze tieto veci ucit niekto kto niektore s toho sam nevie… Zamyslate sa nad tymito vecami??

 2. Milý anonym,
  radšej by som Ťa oslovoval menom, ale neviem ho. Všetky potreby, ktoré si zvýraznil veľkými písmenami majú svoju hodnotu. Áno, všetci sa musíme učiť AKO žiť, AKO zaobchádzať s peniazmi atď. Treba na to čas. Veľa času, veľa trpezlivosti, veľa odpustení a lásky. Učíme sa celý život. Niekto je v tom šikovnejší, niekto menej a som si istý, že neexistuje človek, ktorý je v tom všetkom bez chyby. Ale Boh nás všetkých rovnako vášnivo miluje.
  V Biblii je napísané, že odplatou za hriech je smrť. Zhrešil si? Ja áno a veľakrát. Zaslúžim si teda smrť. Boh by mohol povedať: “Nedám dnes výjsť slncu nad tebou”, alebo “Nedám padať na teba dažďu na teba.” Ale dnes mi Boh daroval oboje. Boh je dobrý a nepozerá sa na to, čo som urobil, ale na to čo potrebujem a ako mi pomôcť. To je milosť: dostanem niečo, čo si nezaslúžim. Len tak, z lásky. Taký je náš Boh a som vďačný za to, že kúsoček Jeho milosrdenstva mohli dostať aj Rómovia v Jelke. Teším sa, že sa nájdu ľudia, ktorí sú Jeho rukami a idú na verejnosť napriek svojim chybám. Všetci totiž máme chyby, nikto nie je dokonalý, len Boh. Možno to nerobia úplne najlepšie a možno áno. To nie je dôležité. Dôležité je, že to robia, že milujú. Napriek riziku, že ich budú kritizovať. Robia to preto, lebo vidia potreby a chcú ich naplniť. Vďaka Bohu za nich! Nepochybujem o tom, že i všetky tie “správne” veci sú súčasťou ich služby. Ale teším sa, že kladú dôraz na to najdôležitejšie: Zmierenie s Bohom.
  Tvoj príspevok je kritikou a spochybňovaním služby tímu v Jelke. Ak by som to zobral doslovne, tak vlastne nič nerobia dobre. Ale za ich prácou je mnoho zachránených ľudí a zmenených životov. Predpokladám, že tento príspevok nie je Tvoj skutočný pohľad, tie dobré veci musíš vidieť i sám. Nie je úžasné, že Boh si používa také nedokonalé nádoby ako sme my ľudia? Keby chcel dokonalé nástroje, asi by po ľuďoch nesiahol…
  Čo myslíš, koho konanie potešilo Boha: Konanie Samaritána s pochybným učením alebo konanie farizeja a kňaza s PRAVÝM poznaním? Alebo kto odišiel ospravedlnený spred Boha: Farizej s príkladným životným štýlom, učením a zbožnosťou, alebo zhýralý, nezodpovedný publikán s veľmi otáznym duchovným životom? Pán Ježiš nám na to odpoveď dal… Aký je to Boh, ktorého vzývame? Čo je pre Neho dôležité? Čo je pravé evanjelium? Správne žiť? Vážiť si prácu? Mať “správne” učenie? Mať “správne” poznanie? Byť spravodlivý? Ani jedno z toho. Evanjelium je dobrá správa o tom, že Boh nás miluje TAKÝCH AKÍ SME! Správa o tom, že za takýchto zlých a hriešnych (sebeckých, nespravodlivých, tvrdých, nenávidiacich…..) zomrel Boží Syn – Pán Ježiš Kristus. Preto, že nás miloval. Nato, aby sme sa opäť stali Jeho deťmi. Vďaka Jeho obeti sú mi odpustené hriechy a mohol som sa znovuzrodiť. A snažím sa v tom žiť. Nie preto, aby som si zaslúžil “vianočný balíček”, ale preto, že som ho už dostal. Neviem to, iba sa to učím. Možno sa to naučím a možno budem do konca života o to bojovať. A budem o to bojovať, pretože Ho milujem. Ale ani len to nie je moja zásluha, lebo opäť to bol On, kto miloval prvý mňa. Nie je vôbec nič o čom by som mohol povedať, že si za to niečo dobré zaslúžim. Napriek tomu som mnoho dobrého dostal. Ako niekto povedal: “Evanjelium je dobrá správa pre zlých ľudí.” To, čo sme dostali máme šíriť ďalej: evanjelium o nezaslúženej milosti.
  Milý anonym, želám Ti, aby si poznal Jeho takého aký je: Ako Boha lásky a milosrdenstva, Boha ľútostivého a zhovievavého, Boha, ktorý sa stará, Boha, ktorý po Tebe túži a miluje Ťa.
  Pali.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s